عکس بازیابی اطلاعات هارد سوخته

بازیابی اطلاعات هارد سوخته

5/5 - (1 امتیاز)

اگر یک هارد سوخته دارید و می‌خواهید بدانید آیا می‌توان اطلاعات روی آن را بازیابی کرد؛ در این مقاله شما را قدم به قدم راهنمایی می‌کنیم تا بدانید بازیابی اطلاعات هارد سوخته چگونه انجام می‌شود.

هارد سوخته به چه هارد می‌گویند؟

در قدم اول باید بدانیم که هارد سوخته به چه هاردی گفته می‌شود؟ عموما کاربران به هاردی که در کامپیوتر شناسایی ندارد و یا روشن نمی‌شود هارد سوخته می‌گویند. به طور کلی ما به هاردی که قابلیت تعمیر و دوباره استفاده کردن نداشته باشد هارد سوخته می‌گوییم اما این موضوع به این معنی نیست که هارد سوخته قابل ریکاوری نباشد. در حقیقت هارد سوخته را نمی‌توان دوباره استفاده کرد ولی می‌توان به کمک تعمیر و جراحی و تکنیک‌های بازیابی اطلاعات داده‌های روی آن را خواند و روی یک هارد دیسک سالم دیگر کپی کرد.

نشانه‌های هارد سوخته و دلایل آن چه هستند؟

  • اگر هارد کاملا خاموش بوده و روشن نمی‌شود؛ دلیل آن به احتمال زیاد سوختن بورد PCB هارد دیسک است.
  • اگر هارد روشن شده ولی شناسایی ندارد دلیل آن می‌تواند آسیب به هد هارد دیسک و یا خرابی برخی قطعات روی بورد هارد باشد.
  • اگر هارد روشن شده و شناسایی هم دارد ولی ظرفیت آن صفر و یا عددی غیر از حجم واقعی هارد دیسک است دلیل آن می‌تواند آسیب‌های منطقی و یا سخت‌افزاری باشد.
  • اگر هارد در ظاهر بدون مشکل بوده وحتی لیست اطلاعات روی هارد دیسک نیز قابل مشاهده بوده ولی امکان خواندن؛ کپی و نوشتن اطلاعات وجود ندارد؛ دلیل آن وجود بدسکتور یا گاهی نیز خرابی برخی سرهدها در کنار بدسکتور است.

بیشتر بخوانید: علت سوختن هارد و علائم سوختن هارد

دقت کنید با توجه به سناریوهای متنوع خرابی هارد دیسک عوامل و مسائل دیگری نیز وجود دارند؛ موارد بالا شایع‌ترین نشانه‌ها بوده که برای شما شرح دادیم.

بازیابی اطلاعات هارد سوخته به چه صورت است؟

بسته به نوع آسیبی که به هارد وارد شده؛ ابتدا شرایطی فراهم می‌شود که بتوان شناسایی هارد را گرفت و اطلاعات روی آن را برداشت کرد. به طور کلی وقتی امکان خواندن اطلاعات روی هارد مهیا شد؛ سریع یک ایمیج سکتور به سکتور از تمام اطلاعات روی هارد دیسک می‌گیریم. اگر ایمیج گرفته شده سلامت باشد؛ کار ریکاوری اطلاعات را روی ایمیج گرفته شده انجام می‌دهیم و دیگری کاری با هارد خراب اصلی نداریم. دقت کنید که ایمیج سکتور به سکتور به معنای آن است که تک تک سکتورهای هارد دیسک اصلی خوانده می‌شود و یک کپی کامل از آن گرفته می‌شود. جدا از مواردی که آسیب هد منجر به عدم توانایی در خواندن برخی سکتورها شود و همچنین در هاردهای بدسکتور که برخی سکتورها به طور کامل آسیب دیده‌اند و امکان خواندن آنها وجود ندارد؛ در سایر موارد اکثر اوقات ایمیج گرفته شده سلامت بوده و بدون مشکل می‌توان کار ریکاوری را شروع کرد. اما در مواردی که ایمیج سلامت نیست چه می‌توان کرد؟ در مواردی که به علت آسیب هد برخی سکتورها خوانده نمی‌شوند؛ سعی می‌کنیم با دستور دادن دستی و از طریق سخت افزارهای مخصوص آن سکتورها را بخوانیم. گاهی بعد از تعویض هد و جراحی هارد نیز امکان خواندن کامل سکتورها وجود ندارد. در این موارد سعی می‌شود با برنامه دادن به هد؛ آن را به سکتورهای خوانده نشده هدایت کرد. اما در مواردی که عدم سلامت ایمیج به علت بدسکتور هارد است؛ کار تعمیر سکتورها بسیار سخت بوده. در این موارد اکثرا سعی می‌شود که به برنامه‌ی ایمیج‌گیری دستور دهیم که سکتورهای خراب را نخواند و از روی آنها بگذرد. در نهایت این موضوع باعث می‌شود که برخی فایل‌های ایمیج نهایی قابل خواندن نباشند؛ چرا که برخی از سکتورهای مربوط به اطلاعات آنها خالی است. در این موارد کارشناس ریکاوری اقدام به تعمیر فایل (File Repair) کرده و سعی می‌کند با بازسازی و همانند‌سازی سکتورهای خراب فایل را بازسازی کند. به طور مثال اگر فایل شما عکس باشد؛ بخشی از عکس خراب بوده و تنها قسمتی از آن قابل مشاهده است. کار تعمیر فایل کاری زمانبر بوده و نیاز به صبر و حوصله‌ی زیاد دارد. بدسکتور هم‌زمان با خرابی و آسیب هد بدترین سناریوی ممکن برای یک هارد سوخته است و امکان بازیابی موفق اطلاعات چنین هارد دیسکی بسیار کمتر از دیگر سناریوهای هاردهای سوخته است. برای همین تاکید می‌کنیم که همیشه هارد دیسک خود را برای بدسکتور اسکن کرده و در صورت وجود بدسکتور آن را تعمیر کنید. در صورت تعمیر پذیر نبودن نیز اطلاعات مهم را روی یک هارد دیسک سلامت کپی کنید. چرا که بدسکتور برای هارد دیسک همانند بیماری واگیردار بوده و سکتورهای خراب؛ سکتورهای کناری خود را نیز در طول زمان خراب خواهند کرد. بنابراین برای نجات یک هارد بدسکتور زمان اهمیت زیادی دارد و هرچقدر بگذرد؛ بدسکتور همانند سرطان به تمام سکتورهای آن آرام آرام آسیب وارد خواهد کرد.

به طور کلی اگر هارد سوخته دارید؛ زمان را از دست نداده و با کلینیک هارد ایران تماس بگیرید تا کارشناسان زبده ما با کمترین آسیب بتوانند اطلاعات شما را ریکاوری کنند.

 

 

 


واحد مشاوره‌ی کلینیک هارد ایران 24 ساعته از طریق چت و واتساپ پاسخگوی سوالات شما و آماده‌ی راهنمایی و ارایه‌ی مشاوره‌ی رایگان به شما است. با هارد ایران تماس بگیرید.

مشاوره تلفنی در ساعات کاری: 88728997


برخی از مشتریان کلینیک هارد ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است