با نظردهی به کیفیت محتوای ما کمک کنید.

بازیابی اطلاعات تخصص ماست. از ریکاوری هارد و SSD تا ریکاوری فلش و ریکاوری مموری از بازیابی اطلاعات سرور و RAID تا بازیابی اطلاعات دوربین مداربسته DVR و تعمیر بدسکتور در کلینیک هارد ایران بهترین متخصصان خدمات بازیابی اطلاعات به شما خدمات‌رسانی می‌کنند.


به طور کلی حافظه‌ها در کامپیوتر به دو دسته‌ی حافظه‌های غیر‌فرار (Non Volatile memory) و حافظه‌های فرار (Volatile Memory) تقسیم می‌شوند. حافظه‌های فرار مثل رم RAM با قطع جریان الکتریسیته تمام داده‌های خود را از دست می‌دهند اما حافظه‌های غیرفرار همانند هارد دیسک و SSD و فلش درایوها با قطع جریان الکتریسیته داده‌های خود را حفظ می‌کنند. حافظه‌های غیرفرار را ابزارهای ذخیره‌سازی داده‌ها یا Data Storage می‌نامیم و از آنها برای نگهداری اطلاعات ارزشمندمان استفاده می‌کنیم.

ابزار ذخیره‌سازی داده‌ها (Data Storage) چیست؟

دستگاه ذخیره‌سازی یا Storage وظیفه دارد تا اطلاعات را ذخیره‌سازی و دسترسی به آن را مدیریت کند. این دستگاه‌ها با فناوری‌های گوناگونی از جمله نوار مغناطیسی، الکترو مکانیکی، الکترو مغناطیسی و حالت جامد در دسترس هستند. شما در بازار می‌توانید دستگاه‌های ذخیره‌سازی داده‌ها را به دو شکل داخلی/اینترنال (Internal drive) [که داخل کیس کامپیوتر شخصی یا فضای داخلی لپ‌تاپ قرار می‌گیرد] و یا خارجی/اکسترنال (External drive) [که توسط پورت به کامپیوتر متصل می‌شوند] تهیه کنید.

ابزارهای ذخیره‌سازی داده‌ها (Data Storage) بر چند نوع هستند؟

ابزارهای ذخیره‌سازی داده‌ها (Data Storage) رایج به طور کلی بر هفت نوع هستند:

درایو (Drive) چیست؟

واژه‌ی درایو (Drive) برای اشاره به هر واحد ابزار ذخیره‌سازی داده‌ها به کار می‌رود. به طور مثال هارد دیسک درایو (Hard Disk Drive) به معنی یک عدد (درایو) هارد دیسک است. و همچنین می‌توانیم درایو حالت جامد (Solid State Drive) یا درایو فلش (Flash Drive) را مثال بزنیم. در تمام این موارد واژه‌ی درایو واحد شمارش هر ابزار ذخیره سازی داد‌ها است. به عنوان مثال کیس کامپیوتری که شش عدد هارد دیسک و دو درایو حالت جامد داشته باشد را می‌گوییم کامپیوتری با هشت درایو.