اتاق تمیز کلاس ۱۰۰ ایزو ۵ کلینیک هارد ایران

تمام تعمیرات و جراحی هارد دیسک‌ها در محیط اتاق‌های تمیز گواهی‌شده‌ی ایزو ۵ کلاس ۱۰۰ (Class 100 ISO 5 Clean room) کلینیک هارد ایران و مطابق استانداردهای تعیین‌شده‌ی تولیدکنندگان برتر هارد دیسک و ابزارهای ذخیره‌سازی داده‌ها انجام می‌شوند.


اتاق تمیز چیست و برای تعمیر و جراحی هارد دیسک چه نیازی به آن است؟

اتاق تمیز
اجزای محرک درونی هارد دیسک‌ها وقتی در معرض هوا قرار بگیرند؛ بسیار مستعد آسیب دیدن از ذرات و گرد و غبارهای موجود در هوا هستند. در موارد بازیابی که نیاز به تعویض هد یا کالیبراسیون مجدد هد، تعویض پلاتر، گرفتگی هد دارند، یک مهندسی نیاز دارد تا در محیطی تمیز پلمپ بدنه‌ی هارد دیسک را باز کند. هدهای خواندن و نوشتن در فاصله‌ی چند نانومتری پلاتر قرار دارند و به هیچ وجه نباید با پلاتر تماس برقرار کنند؛ در صورتی‌که هدها با پلاتر برخورد کنند؛ موجب خط افتادن روی پلاتر می‌شوند و به طور دائمی اطلاعات ثبت شده روی آن قسمت از پلاتر را نابود می‌کنند. این به این معنی‌ست که بسیاری از باکتری‌ها هم نمی‌توانند در فاصله‌ی بین هد و پلاتر جای بگیرند. این نشان‌دهنده‌ی میزان ظرافت این قطعات متحرک است. هر ذره‌ای که در هوا معلق است وقتی با در نظر گرفتن فاصله‌ی هد و پلاتر سنجیده شود بسیار بزرگ به نظر می‌رسد. پلاترهای هارد دیسک با سرعت‌هایی چون ۵۴۰۰ یا ۷۲۰۰ دور در دقیقه می‌چرخند و به همین دلیل ذرات گرد و غبار می‌تونند موجب هد کرش (head crash) فاجعه‌آمیزی شوند و اطلاعات شما را نابود کنند.


کلینیک هارد ایران مجهز به Class 100 ISO 5 Clean room گواهی شده

کلینیک هارد ایران از معدود مراکز بازیابی اطلاعات مجهز به اتاق تمیز یا Clean Room کلاس ۱۰۰ ایزو ۵ گواهی شده در ایران و خاورمیانه است. داشتن چنین امکاناتی موجب شده تا به یکی از بهترین مراکز تعمیر و جراحی هارد دیسک در خاورمیانه بدل شویم.


در خرابی‌های مکانیکی هارد دیسک، وقتی نیاز هست تا هارد دیسک باز شود و قطعات داخلی آن تعویض شده؛ ضروری‌ست که چنین عملی در اتاق تمیز استانداری صورت بگیرد تا نشستن گرد و غبار و ذرات معلق موجود در هوا آسیبی به قطعات بسیار ظریف داخل هارد دیسک وارد نکند.
اتاق تمیز کلینیک هارد ایران توسط مهندسان متخصص اتاق تمیز طراحی شده و استانداردهای IEST-RP-CCOO2.3 و ISO 14644 در آن لحاظ شده است. هر ساله اتاق تمیز ما توسط مهندسان بازدید و بازبینی شده و استانداردهای صنعتی دوباره‌سنجی می‌شوند.

استانداردهای معتبر صنعتی و جهانی برای طراحی اتاق‌های تمیز وضع شده که براساس میزان پاک بودن از ذرات معلق در هوا طبقه‌بندی‌های متنوعی برای اتاق‌های تمیز وضع شده است. این استانداردها میزان ذرات بزرگتر از ۰.۵ میکرومتر در هر فوت مکعب را تعیین می‌کنند. مطابق این طبقه‌بندی اتاق‌های تمیز گواهی‌شده‌ی ایزو ۵ کلاس ۱۰۰ (Class 100 ISO 5 Clean room) بایستی حداکثر ۱۰۰ ذره‌ی معلق در هر مترمکعب داشته باشند. اتاق‌های تمیزی که برای جراحی هارد دیسک‌ها استفاده می‌شوند؛ بایستی مطابق استاندارد ایزو ۵ کلاس ۱۰۰ باشند. بیشتر از این میزان نیازی نیست و تنها هزینه‌ی اضافه به مرکز تحمیل می‌کند و اتاق‌های تمیز با درجه‌ی پایین‌تر برای جراحی هارد دیسک مناسب نیستند. سازندگان هارد دیسک طی توافقی با مراکز معتبر بازیابی اطلاعات که مجهز به چنین اتاق تمیزی هستند؛ اعلام کرده‌اند که باز شدن هارد دیسک در اتاق تمیزی با این درجه گارانتی آن را باطل نمی‌کند. دقت کنید که به دلیل آمریکایی بودن شرکت‌های سازنده‌ی هارد دیسک و تحریم‌ها و مسائل سیاسی موجود؛ هیچ هارد دیسکی در کشورمان با گارانتی اصلی سازندگان وارد نشده کشور نشده است و بنابراین این موضوع در خصوص هارد دیسک‌های موجود در بازار ایران صدق نمی‌کند.

اتاق تمیز کلینیک هارد ایران مجهز یه فیلترهای هوایی است که به صورت مداوم ذرات معلق را از هوای محفظه‌ی اتاق تمیز حذف می‌کنند. رطوبت و دمای اتاق نیز مطابق استانداردهای وضع شده تنظیم شده است. به جز استانداردهای اتاق تمیز؛ اتاق تمیز کلینیک هارد ایران تحت شدیدترین و کامل‌ترین نظارت دوربین‌های مداربسته است تا امکان دسترسی غیرمجاز را به اطلاعات شما غیرممکن کند.


چرا کلینیک هارد ایران را برای بازیابی اطلاعات خود انتخاب کنید؟


روزانه به طور متوسط بین پنج تا ده هارد دیسک توسط مشتریانی به کلینیک هارد ایران وارد می‌شود که پیش‌تر هارد دیسک‌شان را نزد مراکز دیگری، از جمله مراکز غیرمجاز و بدون مجوز بازیابی اطلاعات برده بودند. در بیشتر موارد کلینیک هارد ایران می‌تواند آنها را به اطلاعات‌شان برساند اما مواردی زیادی اتفاق می‌افتد که به دلیل Overwrite داده‌ها توسط این مراکز غیرمتخصص و یا تعمیر و جراحی توسط افراد غیرکارشناس و یا به‌وسیله‌ی ابزارهای غیر استاندارد در محیطی غیر از اتاق تمیز (کلین روم) موجب آسیب غیر قابل جبران می‌شوند و امکان بازیابی اطلاعات را به صفر می‌رسانند. هر بار تلاش برای بازیابی اطلاعات، قسمتی از شانس شما برای رسیدن به بازیابی کامل و موفق را کاهش می‌دهد و همیشه اولین اقدام موثرترین و پراحتمال‌ترین گام برای رسیدن به بازیابی موفق و کامل اطلاعات است. بنابراین توصیه می‌کنیم در انتخاب مرکز بازیابی اطلاعات‌تان نهایت وسواس را به خرج داده و دقت داشته باشید.واحد مشاوره‌ی کلینیک هارد ایران روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ بعد از ظهر پاسخگوی سوالات شما و آماده‌ی راهنمایی و ارایه‌ی مشاوره‌ی رایگان به شما است.

تلفن واحد مشاوره کلینیک هارد ایران:

۰۲۱-۸۸۱۰۰۴۱۹