تمام تعمیرات و جراحی هارد دیسک‌ها در محیط اتاق‌های تمیز گواهی‌شده‌ی ایزو 5 کلاس 100 (Class 100 ISO 5 Clean room) کلینیک هارد ایران و مطابق استانداردهای تعیین‌شده‌ی تولیدکنندگان برتر هارد دیسک و ابزارهای ذخیره‌سازی داده‌ها انجام می‌شوند.

عکس اتاق تمیز کلاس 100 ایزو 5 کلینیک هارد ایران

اتاق تمیز چیست و برای تعمیر و جراحی هارد دیسک چه نیازی به آن است؟

اتاق تمیز
اجزای محرک درونی هارد دیسک‌ها وقتی در معرض هوا قرار بگیرند؛ بسیار مستعد آسیب دیدن از ذرات و گرد و غبارهای موجود در هوا هستند. در موارد بازیابی که نیاز به تعویض هد یا کالیبراسیون مجدد هد، تعویض پلاتر، گرفتگی هد دارند، یک مهندسی نیاز دارد تا در محیطی تمیز پلمپ بدنه‌ی هارد دیسک را باز کند. هدهای خواندن و نوشتن در فاصله‌ی چند نانومتری پلاتر قرار دارند و به هیچ وجه نباید با پلاتر تماس برقرار کنند؛ در صورتی‌که هدها با پلاتر برخورد کنند؛ موجب خط افتادن روی پلاتر می‌شوند و به طور دائمی اطلاعات ثبت شده روی آن قسمت از پلاتر را نابود می‌کنند. این به این معنی‌ست که بسیاری از باکتری‌ها هم نمی‌توانند در فاصله‌ی بین هد و پلاتر جای بگیرند. این نشان‌دهنده‌ی میزان ظرافت این قطعات متحرک است. هر ذره‌ای که در هوا معلق است وقتی با در نظر گرفتن فاصله‌ی هد و پلاتر سنجیده شود بسیار بزرگ به نظر می‌رسد. پلاترهای هارد دیسک با سرعت‌هایی چون 5400 یا 7200 دور در دقیقه می‌چرخند و به همین دلیل ذرات گرد و غبار می‌تونند موجب هد کرش (head crash) فاجعه‌آمیزی شوند و اطلاعات شما را نابود کنند.


کلینیک هارد ایران مجهز به Class 100 ISO 5 Clean room گواهی شده

عکس اتاق تمیز کلاس 100 ایزو 5 کلینیک هارد ایران

کلینیک هارد ایران از معدود مراکز بازیابی اطلاعات مجهز به اتاق تمیز یا Clean Room کلاس 100 ایزو 5 گواهی شده در ایران و خاورمیانه است. داشتن چنین امکاناتی موجب شده تا به یکی از بهترین مراکز تعمیر و جراحی هارد دیسک در خاورمیانه بدل شویم.


در خرابی‌های مکانیکی هارد دیسک، وقتی نیاز هست تا هارد دیسک باز شود و قطعات داخلی آن تعویض شده؛ ضروری‌ست که چنین عملی در اتاق تمیز استانداری صورت بگیرد تا نشستن گرد و غبار و ذرات معلق موجود در هوا آسیبی به قطعات بسیار ظریف داخل هارد دیسک وارد نکند.
اتاق تمیز کلینیک هارد ایران توسط مهندسان متخصص اتاق تمیز طراحی شده و استانداردهای IEST-RP-CCOO2.3 و ISO 14644 در آن لحاظ شده است. هر ساله اتاق تمیز ما توسط مهندسان بازدید و بازبینی شده و استانداردهای صنعتی دوباره‌سنجی می‌شوند.

استانداردهای معتبر صنعتی و جهانی برای طراحی اتاق‌های تمیز وضع شده که براساس میزان پاک بودن از ذرات معلق در هوا طبقه‌بندی‌های متنوعی برای اتاق‌های تمیز وضع شده است. این استانداردها میزان ذرات بزرگتر از 0.5 میکرومتر در هر فوت مکعب را تعیین می‌کنند. مطابق این طبقه‌بندی اتاق‌های تمیز گواهی‌شده‌ی ایزو 5 کلاس 100 (Class 100 ISO 5 Clean room) بایستی حداکثر 100 ذره‌ی معلق در هر مترمکعب داشته باشند. اتاق‌های تمیزی که برای جراحی هارد دیسک‌ها استفاده می‌شوند؛ بایستی مطابق استاندارد ایزو 5 کلاس 100 باشند. بیشتر از این میزان نیازی نیست و تنها هزینه‌ی اضافه به مرکز تحمیل می‌کند و اتاق‌های تمیز با درجه‌ی پایین‌تر برای جراحی هارد دیسک مناسب نیستند. سازندگان هارد دیسک طی توافقی با مراکز معتبر بازیابی اطلاعات که مجهز به چنین اتاق تمیزی هستند؛ اعلام کرده‌اند که باز شدن هارد دیسک در اتاق تمیزی با این درجه گارانتی آن را باطل نمی‌کند. دقت کنید که به دلیل آمریکایی بودن شرکت‌های سازنده‌ی هارد دیسک و تحریم‌ها و مسائل سیاسی موجود؛ هیچ هارد دیسکی در کشورمان با گارانتی اصلی سازندگان وارد نشده کشور نشده است و بنابراین این موضوع در خصوص هارد دیسک‌های موجود در بازار ایران صدق نمی‌کند.

اتاق تمیز کلینیک هارد ایران مجهز یه فیلترهای هوایی است که به صورت مداوم ذرات معلق را از هوای محفظه‌ی اتاق تمیز حذف می‌کنند. رطوبت و دمای اتاق نیز مطابق استانداردهای وضع شده تنظیم شده است. به جز استانداردهای اتاق تمیز؛ اتاق تمیز کلینیک هارد ایران تحت شدیدترین و کامل‌ترین نظارت دوربین‌های مداربسته است تا امکان دسترسی غیرمجاز را به اطلاعات شما غیرممکن کند.

عکس اتاق تمیز کلاس 100 ایزو 5 کلینیک هارد ایران

چرا کلینیک هارد ایران را برای بازیابی اطلاعات مهم خود انتخاب کنید؟

 • فلسفه کاری و شعار ما: No Recovery = No Charge
 • در صورتی که داده‌های مورد نظر شما بازیابی نشوند؛ هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید
 • اگر کاری قابل بازیابی باشد؛ شک نداشته باشید در کلینیک هارد ایران قابل انجام است.
 • کلینیک هارد ایران با بیش از سه دهه تجربه پیشگام بازیابی اطلاعات در ایران و خاورمیانه است.
 • کلینیک هارد ایران برای موارد ضروی و اورژانسی از نظر زمانی خدمات ویژه‌ای ارائه می‌کند.
 • کلینیک هارد ایران برای احترام به حریم خصوصی شما و ضمانت آن امکانات و شرایط ویژه‌ای مهیا کرده است.
 • داشتن تیم تحقیق و توسعه به کلینیک هارد ایران این امکان را داده تا هر نوع کاری که از نظر فنی قابل بازیابی‌ست را به نتیجه برساند.
 • شما همیشه می‌توانید از مشاوره‌ی رایگان کارشناسان کلینیک هارد ایران استفاده کنید و کار بررسی و ارزیابی درایو همیشه رایگان است.
 • بسیاری از وزارت‌خانه‌ها و نهادهای دولتی و بزرگترین بانک‌ها، بیمه‌ها، دانشگاه‌ها و شرکت‌های کشور با کلینیک هارد ایران کار کرده‌اند.
 • تیم کارشناسان کلینیک هارد ایران از حاذق‌ترین و باتجربه‌ترین کارشناسان نرم‌افزاری و سخت‌افزاری بازیابی در ایران و خاورمیانه هستند.
 • کلینیک هارد ایران با داشتن اتاق تمیز کلاس 5 و کامل‌ترین بانک هارد دیسک‌های معادل بهترین مرکز جراحی و تعمیر هارد خاورمیانه است.

روزانه به طور متوسط بین پنج تا ده هارد دیسک توسط مشتریانی به کلینیک هارد ایران وارد می‌شود که پیش‌تر هارد دیسک‌شان را نزد مراکز دیگری، از جمله مراکز غیرمجاز و بدون مجوز بازیابی اطلاعات برده بودند. در بیشتر موارد کلینیک هارد ایران می‌تواند آنها را به اطلاعات‌شان برساند اما مواردی زیادی اتفاق می‌افتد که به دلیل Overwrite داده‌ها توسط این مراکز غیرمتخصص و یا تعمیر و جراحی توسط افراد غیرکارشناس و یا به‌وسیله‌ی ابزارهای غیر استاندارد در محیطی غیر از اتاق تمیز (کلین روم) موجب آسیب غیر قابل جبران می‌شوند و امکان بازیابی اطلاعات را به صفر می‌رسانند. هر بار تلاش برای بازیابی اطلاعات، قسمتی از شانس شما برای رسیدن به بازیابی کامل و موفق را کاهش می‌دهد و همیشه اولین اقدام موثرترین و پراحتمال‌ترین گام برای رسیدن به بازیابی موفق و کامل اطلاعات است. بنابراین توصیه می‌کنیم در انتخاب مرکز بازیابی اطلاعات‌تان نهایت وسواس را به خرج داده و دقت داشته باشید.واحد مشاوره‌ی کلینیک هارد ایران 24 ساعته از طریق چت و واتساپ پاسخگوی سوالات شما و آماده‌ی راهنمایی و ارایه‌ی مشاوره‌ی رایگان به شما است. با هارد ایران تماس بگیرید.

مشاوره تلفنی در ساعات کاری: 88728997